Mountain Guide – Bergfuhrer – Guide de Montagne – Guida

Kdo je horský vůdce?

Horský vůdce s licencí IFMGA je někdo, kdo má nejvyšší odborné vzdělání pro školení a vedení lidí v horách, při lezení, skialpinismu nebo mountaineeringu.

Horský vůdce IFMGA má mnoho různých podob – co však mají všichni horští vůdci společné, je jejich nadšení pro hory. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnotícím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 3 roky, resp. maximálně 5 let.

Výukový program se skládá z jednotlivých bloků, kde každý frekventant skládá z těchto bloků zkoušky, výcvik dále pokračuje dílčí zkouškou na aspirant horský vůdce. Po této zkoušce je pak každý aspirant povinen pracovat pod dohledem horského vůdce. Absolováním těchto těžkých aspirantských túr po dobu minimálně jednoho roku získá budoucí horský vůdce neocenitelné zkušenosti. Po této zkušební době a absolvování dalších bloků výuky je aspirant na horského vůdce připraven vykonat závěrečnou zkoušku s titulem Horský vůdce IFMGA.

Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Horští vůdci IFMGA jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor. Horský vůdce je pro Vás ta nejlepší a nejjistější volba. Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně komplexní přehled o horách. Horský vůdce IFMGA Vám může pomoci pokračovat do libovolných míst na světě, kam Vás Vaše hory zavedou, a naučí Vás se v nich orientovat a zvládnout je.

Proč si najmout
horského vůdce IFMGA?

Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste si vybrali toho nejlepšího. Tu nejlepší osobu, se kterou se můžete vydat kamkoli, kam vás vaše ambice zavedou, dnes i v budoucnu. Nejlepší lezce a alpinisty.

Čeští horští vůdci vyžadují nejvyšší vstupní standard ze všech kvalifikací v České republice a mezi svými členy mají mnohé z těch nejlepších v celé zemi. Zvládnou na lyžích všechny typy terénu, od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Horský vůdce vám také může dát pár užitečných tipů, které vám pomohou zlepšit vaši techniku v náročnějších podmínkách mimo stopu a jsou takřka jedinými kvalifikovanými profesionály; mohou vám poskytnout základní dovednosti z oblasti skialpinismu.

… musíme říkat víc?

Ceny

Obvyklý minimální tarif za vedení profesionálním horským vůdcem IFMGA v horách je minimálně 350 €/den nebo jiné měny dle aktuálního kurzu. Cena obsahuje odměnu za vedení túry a služby horského vůdce. Neobsahuje jeho náklady na pobyt v horách s Vámi. Ostatní výdaje si horský vůdce může nechat uhradit klientem po oboustranné dohodě.

A kromě toho…

Mnozí vůdci rozšiřují své služby a obstarávají pro své klienty kompletní cestovní plán, zařizují dopravu, chatu a ubytování v údolí. Takže pokud jste zaneprázdněný člověk, který hledá způsoby, jak zmaximalizovat svůj volný čas v horách, nepotřebujete nic než Českého horského vůdce, který z vašich ramen převezme veškerou  zodpovědnost za organizaci.

Najde pro Vás ty nejlepší dostupné podmínky – vše, co musíte udělat, je, že se s horským vůdcem vydáte do hor!

Horský vůdce – průvodce


Pavel Žofka

Profesionální horský vůdce IFMGA

Narodil jsem se 14. března 1969 v Ostravě. Už jako dítě jsem dětství trávil s rodiči v rodných Beskydech, od batolete až po školáka, v zimě i v létě na dřevěné staré chalupě. K tomu byly pravidelné lyžařské zájezdy po moravských a slovenských lyžařských střediscích. Přes léto pak turistika po vlastech českých i slovenských s turistickým oddílem. Na lyžích a kopcích jsem byl prakticky od narození. To ve mně zůstalo tak, že několik let už žiju pod Králickým Sněžníkem.

O horolezcích a horách jsem doma slýchával často, hlavně ve spojitosti s Luďkem Záhoranským. Byl první, kdo mne horami ovlivnil, jeho povídání o zážitcích, lidech a času v expedicích mi zůstalo v paměti; v této době byl pro mne největší z hrdinů…

Na základní škole jsem hodně sportoval, od tenisu po judo, pak mne kamarádi přivedli k milovanému basketbalu, kterému jsem se na vrcholové úrovni věnoval až do svých 25 let. K tomu mi vždy zůstal nějaký čas na  výlety do hor a za lyžováním.

Zpět natrvalo k horám a lezení mne přivedla vysoká škola a výborná parta, kterou jsem na studiích potkal. Svým dílem přispěli taky jedineční profesoři tělocviku na vysoké škole v Ostravě, s kterými jsem absolvoval kurzy různých outdorových aktivit, dokonce jsme si společně postavili na kolejích jednu z prvních lezeckých stěn v ČR. Od toho nebylo daleko, abych provozoval jednu z prvních komerčních lezeckých stěn Eliass v České republice.

… v devadesátých letech to bylo extrémní lyžování ve Vysokých Tatrách a skialpové túry po dolinách; v létě skalní výstupy na českých pískovcových skalách, vícedélkové lezení v Alpách a Dolomitech. Potkal jsem se s Filipem Šilhanem, se kterým jsem strávil několik let ve skalách a na výletech za nimi. Dušan Stuchlík mě na zájezdu v Chamonix blíže seznámil s tím, kdo je to horský vůdce… Tito kamarádi mi dali další směr.

Pár let se mi všechny tyhle zážitky a sny převalovaly v hlavě, pak jsem se v roce 2007 přihlásil do vzdělání IFMGA na horského vůdce. Toto vzdělání jsem v roce 2010 úspěšně ukončil a získal mezinárodní licenci Horský vůdce IFMGA.

Mou další zálibou a částečně i živobytím byl grafický design a fotografování outdoorového sportu. Pracoval jsem ve své firmě, ve které jsem realizoval své nápady pro české i zahraniční outdorové firmy. Logotypy firem, katalogy, reklamy. Mé fotografie byly publikovány v produktových katalozích několika významných outdorových firem či nástěnných kalendářích. Podílel jsem se na dvou knihách o lezení, které vyšly v Česku. Zabýval jsem se vydavatelskou činností se zaměřením na outdoor, extrémní sporty v přírodě – kalendáře, průvodce, knihy se zaměřením na outdoor apod. Ale horský vůdce u mne zvítězil…

Pavel Zofka Fotografie

Pět let jsem pracoval pro jabloneckou firmu Vertical, která zastupuje značky Petzl, Thermarest, Karrimor, MSR apod., další dva roky jsem pracoval pro značku Oakley. Ale dnes se mému povolání horský vůdce věnuji naplno, je to moje práce na plný úvazek. Na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem provozuji Skitour Centrum – půjčovnu skialpinistických lyží, a k tomu prodej všeho, co ke skialpinismu patří. K tomu služby horského vůdce – kurzy, túry, tipy, rady a praxe.
Jako horský vůdce pracuji již 10 sezón ve francouzském Chamonix, kde žiju hodně času v létě a částečně v zimě. Své klienty vedu od skalního sportovního lezení až po výstupy na 4000-ové velikány. V zimě se jim věnuji při skitouringu a freeridu nebo při zimním alpinismu. Pro tuto práci je Chamonix jako stvořené. Je to pro mne srdcová záležitost.

Skitour Centrum Dolní Morava

… těším se na vaši návštěvu.

Lezení po skalách, skialpinismus a freeride v horách se stalo mojí drogou…

Gabriel Mazur

Profesionální horský vůdce IFMGA

V roce 1995, když mi bylo 16 let, jsem začal intenzívně lézt po skalách a už tehdy jsem věděl, že to je navždy. Pocházím z České republiky, nicméně po studiích ve Francii jsem začalsvou lezeckou kariéru ve Velké Británii jako instruktor horolezectví a trenér závodního lezení. Během tohoto mého čtyřletého působení ve Velké Británii jsem začal experimentovat na dlouhých tradičních lezeckých stěnách a pak už to byl jen krůček k lezení na smíšeném povrchu a na alpských hřebenech, tedy k vysokohorskému horolezectví v létě i v zimě. Působil jsem jako horský vůdce napříč Evropou, na Novém Zélandu a v Himalájích.

Dnes jsem plnohodnotným členem Mezinárodní Federace Horských Vůdců (IFMGA) a mým domovem jsou především evropské Alpy, konkrétně Chamonix ve Francii, ale můžete mě potkat také v Andách nebo na skalách Severní Ameriky.

Mým středobodem není pouze lezení, ale zajímá mě problematika lidské psychiky, zvláště pak způsoby, jakými nás ovlivňuje ve stresových situacích. Absolvoval jsem devítileté studium v Asociaci Vyšších Tibetských Studií ve Francii, kde jsem si osvojil tibetskou filozofii a techniky meditace, jež ovlivnily nejen můj život, ale pomáhají mi především v mé práci horského vůdce; protože jako horský vůdce se specializuji na práci se strachem a mentální připravenost.

Miluji hory a velmi rád sdílím s ostatními jejich kouzlo a sílu, jež mi vždy přináší pocit úžasu a naplnění.

Mé členství a kvalifikace zahrnuje: Horský a lyžařský vůdce udělené Mezinárodní Federací Horských Vůdců (UIAGM/IFMGA – International Federation of MountainGuides Association) a členství v České asociaci horských vůdců (CMGA  – Czech Mountain Guide Associtation).

Zajímavé výstupy
The Nose In A Day, El Capitan, Yosemite, USA – 2013
Repentance Direct, WI6, Cogne, Italy – 2013
Bonatti, Grand Capucin, France – 2012
Carrington/Rousse, Aiguille des Pelerins, France – 2012
Grand Jorasses via Tronchey Ridge in a day, slet na padáku z vrcholu – 2020
Aconcagua, Argentina, slet na padáku z vrcholu – 2019

Mezinárodní expedice
Island Peak, Nepal 6 189m
hlavní vůdce 2016, 2017, 2018
vůdce 2014

Ama Dablam, Nepal 6 828m
hlavní vůdce 2019

Podporují nás …

Italská firma vyrábějící oblečení pro outdoor.

Výrobce a dodavatel profesionálního outdoorového vybavení.

Produkty na skialpinismus, běh, horolezectví a turistiku.

Lezecké a boulderingové centrum nejen pro lezce.

Komplexní služby v oblasti sportovní medicíny.