Gerlachovský štít (2 655 m) je nejen nejvyšším vrcholem Slovenska, ale i nejvyšším vrcholem Karpat. První člověk, který stál na vrcholu Gerlachovského štítu byl učitel a horský vůdce Ján Still, Němec ze Spiše. Stalo se to v roce 1834. Na vrchol vystoupil s dalšími čtyřmi lidmi. První výstup Velickou próbou uskutečnil v roce 1874 horolezec Déchy. Prvovýstup Batizovskou próbou uskutečnili slovenští horští vůdci Ján Ruman a Ján Pasterňák. Pro své unikum to je jeden z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších tatranských štítů.
Výstup klasickou cestou na Gerlach Velickou próbou je možný jen s horským vůdcem, patří k náročnějším výstupům jak po technické, tak i po kondiční stránce. Od hotelu Sliezsky dom, který je zpravidla východiskem pro výstup,  vás čeká na přibližně 8 km chůze a lezení max. do obtížnosti II. UIAA cca 1 000 výškových metrů převýšení.
Samozřejmě, že důležité je krom výše zmíněného, i dobré počasí a vhodné podmínky. Při špatném počasí je výstup orientačně velmi náročný. Vhodné podmínky pro letní výstup jsou od konce května do konce září, někdy i do konce října. Dá se na Gerlach vystoupit i v zimě, zpravidla přes Batizovskou próbu. Je technicky náročnější než letní.

Maximální počet hostů na túře
1 až 2 osoby podle varianty výstupu a podmínek

Cena za výstup
od 480 €

Klasický výstup na Gerlachovský štít přes Velickou próbu

Standardní, nejpopulárnější výstupová trasa. Vychází se od Sliezského domu směrem na Polský hrebeň. Nad Večným dažďom se chodník opustí a jdeme pod Velickou próbu, kde nás čeká náročnější úsek výstupu, který je zajištěn kovovými kramlemi a oky. Pak stoupáme prudce do sedla, ze kterého traverzujeme Gerlachovský kotel pod Kotlový štít. Dále pak pod hřebenem přes několik ramen, pilířů a zářezů a závěrečným výšvihem na samotný vrchol. Sestupujeme přes Batizovskou próbu a kolem Batizovského plesa po magistrále na Sliezsky dom. Zde tůra s horským vůdcem končí.
Čas výstupu: 6 – 9 h (podle fyzické zdatnosti)
Max. počet klientů: 2 osoby na vůdce
Obtížnost: I. – II. UIAA

Výstup Batizovskou próbou

Tato trasa se chodí hlavně v zimě pro menší náročnost a v přechodném období jaro, podzim. Výstup vede tam i zpět přes Batizovskou próbu.
Čas výstupu: 6 – 9 h (podle fyzické zdatnosti)
Max. počet klientů: 2 osoby na vůdce
Obtížnost: I. – II. UIAA

Výstup přes Tetmajerovo sedlo

Výstup vede přes Batizovskou dolinu na její konec, přejdeme za Batizovskou probu. Za ní narazíme na výrazný žleb, který vede do Tetmajerova sedla. Ze sedla pokračujeme dále hřebenem, cestou Martinka. Ideální na konci zimy či začátkem léta, pokud je firn.
Čas výstupu: 6 – 9 h (podle fyzické zdatnosti)
Max. počet klientů: 1 – 2 osoby na vůdce
Obtížnost: II. – III. UIAA

Výstup Gipsyho cestou

Výstup začíná stejně jako výstup Velickou próbou, ve Velické dolině odbočíme směrem k Tatarkové próbě. Je to úsek zajištěný řetezy. Dále pak výstup vede do Tetmajerového žlebu nebo přes Zadný Gerlach. Odtud pak exponovaným hřebenem na vrchol. Sestup je přes Batizovskou próbu. Středně těžký výstup.
Čas výstupu: 6 – 9 h (podle fyzické zdatnosti)
Max. počet klientů: 1 – 2 osoby na vůdce
Obtížnost: II. – III. UIAA

Výstup „Martinovkou”

Jedná se o nejnáročnější a nejexponovanější výstup na Gerlach s horským vůdcem. Je zde hodně lezeckých pasáží. Vede Velickou dolinou až skoro na její konec, přes Litvorové sedlo na hřeben Gerlachu. Pokračuje přes Zadný Gerlach až na vrchol. Řadí se mezi těžké výstupy. Možnost delší varianty s nástupem v sedle Polský hřeben.
Čas výstupu: 7 – 10 h (podle fyzické zdatnosti)
Max. počet klientů: 1 – 2 osoby na vůdce
Obtížnost: III. UIAA

Ski Gerlach

Atraktivní výstup na nejvyšší vrchol Slovenska. Zimní výstup je možné uskutečnit se skialpinistickou výbavou a vychutnat si sjezd na lyžích (podle aktuálních podmínek).